Esenyurt, İstanbul
+90 544 838 23 23
İstanbul

Medical nedir? Medical Device nedir?

Medical nedir? Medical Device nedir?

Medical Nedir?

Bilindiği üzere, yabancı dillerden dilimize geçen binlerce sözcük bulunmaktadır. Bunlardan biri de halk arasında ve sağlık sektöründe sıkça kullandığımız Medical kelimesidir. Yabancı dillerde okunurken “Medikıl” diye telaffuz edilen sözcük dilimize uyarladığında Medikal olarak söylene gelmiştir.

Peki ya nedir bu sözcüğün anlamı ve bizimle tanışma serüveni nasıl gerçekleşmiştir?

Latince bir sözcük olan ve dilimizdeki anlamı “Tıp” olan “Medicine” kelimesinden türeyen “Medical” kelimesi, TDK’ya göre Türkçe’ye Fransızcadan geçmiştir ve anlamı ise “Tıbba ait, tıpla ilgili” olarak açıklanmıştır. Yani tıbbi sektörün içine aldığı her konuyu bizler Medikal olarak değerlendirmekteyiz.

Medical Device Nedir?

Peki Medical‘i anladık da ya Medical Device nedir diye soracak olursak? Konumuz biraz daha spesifikleşmekle birlikte, İngilizce “Device” kelimesinin Türkçe anlamının “Cihaz” olduğunu düşündüğümüzde artık “Medical Device” derken “Tıbbi Cihaz” dan söz ettiğimizi rahatça anlayabiliriz.

Tıbbi Cihaz ülkemizde ve dünyada sektörel anlamda sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir meslek grubu halini almıştır. Kendi içinde alt gruplara ayrılıp, zorlu bir üretim prosesinden sonra ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunulan bu cihazlar, hayatta kalma ve yaşam kalitemizi arttırma adına bizlere fırsatlar sunmaktadır.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz
Bize Whatsapp ile Ulaşın